Zadzwoń do nas: 75 72 42 004

Uchwyty meblowe – niezbędny detal użytkowo – dekoracyjny, element wykończeniowy większości mebli.  To właśnie uchwyty podnoszą walory estetyczne, kształtują i podkreślają charakter i decydują o stylistyce mebla. Dlatego warto dobierać te elementy starannie, ponieważ jak wskazuje praktyka ta sama kuchnie może zupełnie inaczej wyglądać, w zależności od wyboru tych niewielkich elementów.

Uchwyty mogą być niewidoczne, a mogą też być najmocniejszym akcentem w kuchni. Ich charakter powinien być dopasowany do reszty wnętrza. Uchwyty mebli kuchennych mogą być nowoczesne i tradycyjne. Możemy znaleźć piękne, porcelanowe uchwyty i gałki. Ozdobione motywami kwiatowymi, postarzane, nadają sielskiego charakteru wnętrzu kuchni. Inny podział możemy zrobić pod względem materiału z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy uchwyty i gałki ze stali, miedzi, aluminium, plastiku, drewna. Pojawiły się też nowe, ciekawsze rozwiązania materiałowe: uchwyty wykonane ze skóry pasują do wnętrz prostych, w stylu country. Szklane, bardzo ozdobne gałki, świetnie będą wyglądały w bogatych wnętrzach. Mogą być elementem przełamującym sterylność w minimalistycznej, surowej kuchni.

Przy wyborze uchwytów warto kierować się proporcjami mebli, skalą pomieszczenia, efektem jaki chcemy uzyskać. Z pewnością odpowiedni dobór uchwytów jest większym wyzwaniem w projektowaniu małej kuchni, niedużej, wysokiej, przestronnej i odpowiednio doświetlonej.

Rodzaje uchwytów:

– jednotrzpieniowe
– dwutrzpieniowe
– gałki
– kołatki – do kompletu dołączane są tzw. szyldy

Do produkcji uchwytów najczęściej stosowany jest stop cynku i aluminium znany pod nazwą ZNAL. To dzięki niemu właśnie w procesach galwanizacji można uzyskać dowolne pokrycia metalowe.
Rodzaje pokryć:

– chrom, chrom mat, chrom połysk
– miedź,
– nikiel, nikiel czarny, nikiel mat
– mosiądz, mosiądz połysk
– patyna na mosiądzu, patyna na miedzi
– cyna
– satyna
– złoty…
Inne materiały stosowane do produkcji uchwytów to: drewno, porcelana, ceramika, skóra, szkło, tworzywa z reguły z ABS lakierowane, metalizowane i foliowane. Dość często stosowana jest również stal nierdzewna i aluminium. Uchwyty z tych materiałów przeznaczone są do mebli kuchennych i biurowych ze względu na wysoką wytrzymałość użytkową. Stosuje się równie często uchwyty łączone np. metal + drewno, metal + tworzywo, aluminium + drewno itp.

Style uchwytów:

– retro
– klasyczny
– nowoczesny
– fantazyjny
– stylowe
– prętowe
– inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *